• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od kiedy fotelik samochodowy przodem do kierunku jazdy?

mJ
16 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej. Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej.

Dziecko przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy - z pewnością wielu rodziców zastanawia się, do jakiego wieku ich mały pasażer powinien tak podróżować w foteliku samochodowym. Eksperci nie mają wątpliwości - jak najdłużej się da, bo to najbezpieczniejsze ustawienie.



Do jakiego wieku przewoziłe(a)ś swoje dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z obowiązującym przepisami tylko w przypadku najmniejszych dzieci (0-13 kg) fotelik powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy samochodu. Dziś eksperci coraz częściej i głośniej mówią jednak o przewożeniu tyłem (foteliki RWF) nie tylko niemowląt, ale także starszych dzieci. Mówi się nawet o 4-5 roku życia. Swego czasu pojawiły się informacje o planach Komisji Europejskiej, która w celu poprawy bezpieczeństwa w ciągu najbliższych ośmiu lat chciałaby wprowadzić obowiązek przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - jak najdłużej



Im dłużej dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy - tym bezpieczniej. Aktualne badania wskazują, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest do pięciu razy bezpieczniejsza w porównaniu z jazdą przodem do kierunku jazdy. Dlatego producenci oferują wiele "drugich" fotelików umożliwiających przewóz dziecka tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki umożliwią transport dziecka tyłem do kierunku jazdy nawet do 4. roku życia - wyjaśnia Piotr Chabowski, ekspert ds. fotelików i wózków w Akpol Baby Gdańsk.
Do kiedy dziecko w foteliku? Do kiedy dziecko w foteliku?

Są rodzice, którzy zdecydowanie zbyt szybko decydują się na przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy, bo nawet w 8. miesiącu życia ich maleństwa. To spory błąd. A pamiętajmy, że jazda tyłem jest dla dziecka najbezpieczniejsza. Specjalistyczne testy potwierdzają, że foteliki RWF efektywniej chronią maluchy, a podróżowanie tyłem jest o wiele bezpieczniejsze niż w przypadku fotelika ustawionego przodem do kierunku jazdy (FWF). W tej pozycji maluch podczas wypadku jest mniej narażony na złamanie kręgosłupa, a także urazy szyi i głowy. Z reguły rodzicie podejmują decyzję o zmianie kierunku jazdy w momencie wymiany pierwszego fotelika na drugi (zazwyczaj w przedziale wagowym 9-18 kg, do około 4. roku życia).

Dla przykładu kojarzeni z wysokimi standardami bezpieczeństwa Szwedzi od wielu lat rekomendują przewożenie dzieci tyłem tak długo, jak to możliwe. Podczas wypadku działanie siły rozłożone jest na całą powierzchnię pleców malucha, zabezpieczając tym samym przed poważnymi uszkodzeniami ciała. W momencie gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, przy uderzeniu szyja i głowa dziecka gwałtownie dociskane są do klatki piersiowej, a następnie z równie dużą siłą wracają do pierwotnej pozycji. To wszystko zwiększa ryzyko poważnych urazów.

Pierwszy fotelik dla dziecka - kiedy wymienić go na większy?



Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przynajmniej 15 miesięcy jazdy tyłem do kierunku jazdy



Dzisiejsze zalecenia mówią, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15. miesiąca życia. Pierwszy fotelik powinien być używany do momentu, kiedy głowa dziecka nie przerośnie górnego rantu konstrukcji. Bardzo dobrze, jeżeli następny fotel umożliwi przewożenie dziecka nadal tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby nie przewozić przodem do kierunku jazdy dzieci, które nie chodzą jeszcze samodzielnie, ponieważ ich kręgosłup - szczególnie odcinek szyjny - nie jest odpowiednio rozwinięty, aby wytrzymać niekorzystne siły spowodowane choćby gwałtownym hamowaniem auta - dodaje Chabowski.
Powyższe słowa potwierdza ekspert z innego gdańskiego sklepu.

Dokładnie tak. Co najmniej do 15. miesiąca życia dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy, a zaleca się nawet, aby podróżowało w ten sposób do 4-5 roku życia lub tak długo, jak to możliwe. Statystyki pokazują, że w przypadku kolizji dochodzi do mniejszych skutków ubocznych, gdy dziecko podróżuje w foteliku tyłem do kierunku jazdy. W związku z tym zalecamy jak najdłuższą jazdę tyłem - mówi Karolina Komorowska ze sklepu BoboWózki Gdańsk.

Foteliki samochodowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Fotelik przodem do kierunku jazdy - dlaczego rodzice decydują się na zmianę?



Rodzice decydują się na zmianę ustawienia fotelika do kierunku jazdy z kilku powodów.

Są maluchy, które cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego też rodzice chcą jak najszybciej zmienić model fotelika na montowany przodem do kierunku jazdy. Innym powodem jest szybszy rozwój pociechy. Są dzieci większe i cięższe, rosnące znacznie szybciej od swoich rówieśników. W pewnym momencie, zazwyczaj ok. 9. miesiąca życia, zaczyna brakować im miejsca w pierwszym, dość ciasnym nosidełku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup fotelika z możliwością jazdy zarówno przodem, jak i tyłem (RWF/FF). Mogą to być foteliki tzw. obrotowe, pozwalające w dowolnej chwili na zmianę kierunku.

Wielu rodziców decyduje się na zmianę kierunku fotelika z wygody, zarówno maleństwa, jak i swojej. Uważają, że podróżowanie przodem jest bardziej komfortowe z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia i tego, co dzieje się przed autem. Są też rodzice, którzy uważają, że szybsze przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy sprawi, że ich dziecko lepiej będzie się rozwijać.

Oczywiście decyzja o zmianie ustawienia kierunku jazdy fotelika jest indywidualną decyzją rodziców. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pociech.


7 sierpnia doszło do tragicznego wypadku pod Elblągiem, w którym zginęły cztery osoby. W jednym z aut jechało rodzeństwo w wieku - 4 lat i 18 miesięcy. Niestety, starsze dziecko nie przeżyło fatalnego wypadku, a młodsze wyszło ze zdarzenia bez szwanku. Starszy chłopiec podróżował w foteliku przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu za kierowcą. Natomiast dziewczynka jechała w foteliku tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniem za pasażerem.
mJ

Miejsca

Opinie (97) 1 zablokowana

  • Dla dorosłych również w takim razie!

    Skoro tak bezpieczniej to czemu nie dla wszystkich? Poprzerabiać samochody i tyle.

    • 2 0

  • (3)

    Testy, badania a nawet zdrowy rozsądek podpowiadają, że RWF jest lepszym rozwiązaniem i to jest ok, zgadzam się. Co mnie natomiast irytuje to brak pełnego obrazu a czasem nawet możliwości wyjaśnienia wątpliwości. Mam tu na myśli: co w przypadku strzału od tyłu? Nikt nigdy nie był w stanie udzielić mi odpowiedzi i sam też nie znalazłem. Zawsze jest zasłanianie się, że testów nie było, a jak były to niewiarygodne, a że statystycznie to i tamto. Pytanie jest proste: w konkretnym przypadku mocnego strzału z tyłu, jak np ostatnio gdy na Armii Krajowej Volvo najechało na pełnej prędkości na korek, lepiej, żeby dziecko siedziało RWF czy FWF? Szczera odpowiedź, że w tym konkretnym przypadku FWF byłby lepszy i tak nie zniechęci mnie do RWF.

    • 2 0

    • Nie do konca (2)

      Fizyka,zobacz jak masz ustawione wektory predkosci, w takim wypadku nie ma znaczenia rwf czy fwf za bardzo

      • 0 0

      • w tym konkretnym przypadku to ma znaczenie (1)

        bo uderzenie było z tyłu więc głowa dziecka poleciałaby niechroniona w kierunku tyłu auta. Niemniej takie przypadki są znacznie rzadsze i mniej groźne statystycznie (mniejsza różnica predkości) niż zderzenia czołowe. Dlatego RWF lepiej chroni. Najbezpeiczniejszy to by był RWF a na szyję dzieciaka HANS ale nie oszukujmy się kto by w tym jeździł.

        • 0 0

        • Poczekaj chwilę, zara będziesz musiał, bo Komisja Europejska wie lepiej

          • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Oczywiscie zgadzam sie (3)

    W 100% . jak najdłużej ale jest jedno ale - wzrost dziecka. Posiadam fotelik obracany i po ukończeniu 2rż musialem niestety go odwrócić do przodu. Mój syn poprostu jest bardzo wysoki i w tej pozycji miał podkurczone nogi. Po godzinie jazdy cierpły mu nogi nie był w stanie na nich stać po wyjściu z auta. Też kręgosłup wysokiego dziecka jest bardziej wygięty w pozycję embrionalną. Jeżeli jeździmy w bardzo krótkich odcinkach do 15 min myślę że Ok ale nie wyobrazam sobie podróży np 2 godz w tej pozycji. Fotelik kupowałem z najwyżej półki z atestem szwedzkim Test Plus ( niemiecki to ściema). Bezpieczeństwo jest mega ważne i jak mamy nie za wysokie dziecko myślę że czym dłużej tym lepiej aby dziecko jeździło tyłem. W moim wypadku myślę że ortopeda i skrzywienie kręgosłupa byłoby murowane. Więc młody jeździ już przodem.

    • 1 2

    • (2)

      Tylko czy Ty tak uważasz, że cierpły mu nogi czy sam sygnalizował "Tato tak mi nie wygodnie, nóżki mnie bolą", bardzo możliwe, że po prostu fotelik był niedobrany do auta i dziecka, mój 6-letni syn obecnie 125cm jeżdżąc przodem podkula nogi i jeździ z nóżkami złożonymi "po turecku", bo dzieciom w takich pozycjach jest wygodnie, bo są bardziej elastyczne, mi samej wygodniej byłoby czasem nogi podkulić podczas długiej jazdy. To taka trochę nieznajomość anatomii człowieka. I RWF nie musi być najdroższy tylko musi być dopasowany do dziecka i auta.

      • 2 0

      • No tak (1)

        Raczej ciężko by powiedział. Poprostu to widziałem w momencie jak miał stanąć na nogach po wyciągnięcia z fotelika. Nie dawał rady po godzinie jazdy. Jeśli chodzi o fotelik nie za bardzo rozumiem -dopasowany do auta. Fotelik jest na isofix ie i raczej przy przymierzaniu wszystkie były podobne. Moja siostrzenica ( ten sam wiek) ale dużo niższa widzę że w swoim foteliku ma podobny komfort. Fotelik ( Hiszpański) kupowałem w sklepie który ma dobre opinie a nasz model (rok temu) był pierwszym modelem na rynku wyprodukowany według nowych standardów bezpieczeństwa. Młody dalej nim jeździ i bolączki wyżej opisane minęły. Poza tym nigdy nigdzie nie widziałem ( A trochę się naogladałem) czy to w testach czy projekcjach fotelików aby dziecko siedziało z skrzyzowanymi nogami. Nie wiem może w tej kwestii się mylę ale nie dam sobie ręki uciąć że bezpieczeństwo w innych pozach nie spada.

        • 0 0

        • Skrzyzowane nogi czy podkurczone to absolutnie nic zlego w jezdzie tylem. Przynajmniej maja podparcie, ktorego przodem nie ma i przodem tez nogi przez to dretwieja

          • 1 0

  • Po co sie szczypać?

    Najbezpieczniej dla dziecka jest jak będzie 24 na dobe w łóżeczku. Samochód to zabójcza pułapka na dziedzieci. W foteliku przodem do kierunku jazdy, trzeba nie mieć sumienia. ;-)

    • 2 0

  • Dziecko drze ryja tyłem

    Przerzuciliśmy starszego (już nie pamiętam kiedy) przodem i było spokojniej. Chcesz jeździj tyłem do 4 -5 lat jeśli Ci dziecko nie wyje. Ja miałem dosyć.

    • 3 2

  • (1)

    Ankieta do bani - artykuł o tym, żeby wozić tyłem, a da się nawet do 6/7 roku życia, a ankieta kończy się na 2.

    • 4 0

    • da się

      Wierzyć w św Mikołaja do 18stki

      • 0 0

  • (1)

    Moja odpowiedź w sondzie:
    Nie woziłem w foteliku, bo nie było takiego czegoś. Jeździliśmy Maluchem, w czwórkę, my z przodu, dzieci z tyłu.
    Gdy dzieciaki były małe, z tyłu jechała z nimi żona.
    Cudem przeżyliśmy, wiem :)

    • 2 3

    • taaaa, to tak jak się mówi że wszyscy się kiedyś bawiliśmy i mieliśmy niebezpieczne pomysły i jakoś żyjemy

      no trudno żebyśmy rozmawiając nie żyli. Ci co w wyniku tych pomysłów życie stracili już z nami nie rozmawiają. Też mnie starzy wozili maluchem a toto z tyłu nawet pasów nie miało. Natomiast mocny dzwon maluchem przeważnie kończył się na cmentarzu. Strefa zgniotu kończyła się na silniku jak w nowoczesnych autach :D

      • 4 1

  • ale to chodzi o limuzynę rządową ze zwykłym prezesem ?

    • 1 0

  • Najbezpieczniej jest w bagażniku w metalowej skrzyni. (2)

    Śmiejecie się? Niedługo w tej paranoi bezpieczeństwa i do takich głupot dojdziemy.

    • 1 4

    • ale to nie paranoja (1)

      tylko efekt badań wypadków. Cały czas ktoś proponuje jakieś ulepszenia. Natomiast nikt cię do RWF nie zmusza. Masz mieć fotelik i tyle.

      • 0 0

      • Jak nie zmusza , jak zaraz KE zmusi, bo przecież ludzie to barany i swojego rozumu nie mają.

        • 0 0

  • ja wogóle nie jeżdzę ze swoim dzieckiem samochodem, dla bezpieczeństwa

    sprzedaliśmy, nie mamy, dziecko w samochodzie jechało raz, wracając z porodówki

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Sprawdź się

Sprawdź się

Co oznacza skrót KM?

 

Najczęściej czytane