Porsche Cayman (produkowany od 2005) (1 opinia)

Cayman - to dwuosobowe Porsche z centralnie umieszczonym silnikiem produkowane w Niemczech. Model Cayman wprowadzony w 2006 roku jest wersją coupé drugiej generacji modelu Porsche Boxster (987). Podobnie jak Boxster, Cayman jest również produkowany w Finlandii przez Valmet Automotive.

Nazwa "Cayman" jest to zamienna wersja przeliterowania słowa kajman, gatunku gadów blisko spokrewnionych z aligatorami, nazwa nie pochodzi od Cayman Islands.

ROZWOJ
Po dwóch latach badań, pierwszym modelem pokazanym coupé był Cayman S (typ 987.120). Zdjęcia oraz detale techniczne zostały opublikowane w maju 2005, jednak publiczne ukazanie szczegółów miało miejsce dopiero we wrześniu (podczas Frankfurt Motor Show). Dopisek "S" (skrót od "Special)"[1]) oznacza że była to wersja o lepszych osiągach niż podstawowy, nieudostępniony jeszcze model. Model ten, Cayman (987.110), wszedł na rynek w lipcu 2006. Jego mocno usportowiona wesja Cayman RSbyła prawdopodobnie testowana na torze Nürburgring jeszcze tego samego roku.[2]

Model Cayman coupé (projekt 987c) oraz druga generacja [[Boxstera (kabriolet) (project 987) posiadały to samo rozwiązanie dotyczące sposobu umiejscowienia silnika (centralnie) oraz wiele innych elementów, takich jak przednie zderzaki, pokrywa bagażnika, drzwi boczne, światła przednie oraz przednia część wnętrza. Stylistyka modelu Cayman pochodzi od dwóch klasycznych modeli Porsche; 550 Coupé oraz 904 Coupé.[3][4]. Konstrukcja zawieszenia jest oparta na tych samych rozwiązaniach co w modelu Boxster.

Sześciocylindrowy silnik bokser o pojemności 3.4 litra w modelu Cayman S pochodzi od jednostki pracującej w modelu Boxster S o pojemności 3.2l, posiada jednak inne elementy z silnika o pojemności 3.8 litra znanego z 997 S z zaimplementowanym systemem zmiennego czasu otwarcia zaworów. Zwykła wersja Caymana posiada ten sam rodzaj silnika lecz o pojemności 2.7l. Silnik te zostały wykorzystane w modelach Boxster oraz Boxster S z rocznika 2007.[5]

Pięciobiegowa, ręczna skrzynia biegów jest standardem dla podstawowej wersji Caymana, podczas gdy sześciobiegowa manualna przekładnia (Getrag 466) jest podstawą dla wersji S (dostępna tylko jako opcja w bazowej wersji Caymana). Dostępna jest również pięciostopniowa automatyczna skrzynia (Tiptronic).

Dane techniczne:

Silnik: 3598 cm³, 213 kW (290 bhp), 6200 obr/min, 385 Nm/3000 obr/min

Inne modele marki Porsche:

911, Boxster, Cayman,

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.