• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Ukraińcy sprowadzają samochody z Polski

Michał Jelionek
26 maja 2022, godz. 12:00 
Opinie (193)
Ukraińcy jeszcze przed atakiem Rosji na ich kraj chętnie kupowali używane samochody w Polsce, głównie vw golfy i passaty. Ukraińcy jeszcze przed atakiem Rosji na ich kraj chętnie kupowali używane samochody w Polsce, głównie vw golfy i passaty.

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie obywatele tego kraju ochoczo kupowali używane samochody w Polsce, by z reguły później zrobić na nich interes u siebie, za wschodnią granicą. Od początku kwietnia zniesiono opłaty celne, a Ukraińcy ponownie bardzo chętnie importują samochody z Polski. Na Ukrainie jest aktualnie bardzo duże zapotrzebowanie na pojazdy, sporo aut zostało zniszczonych w wyniku wojny.Czy kiedykolwiek sprzedałe(a)ś samochód obcokrajowcowi?

Jeden z naszych czytelników, pan Adrian, jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainie informował, że nasi wschodni sąsiedzi często skupują u nas samochody. Doświadczył tego na własnej skórze.

Już wcześniej Ukraińcy kupowali od nas autaPan Adrian napisał do naszej redakcji:

Miesiąc przed wybuchem wojny na Ukrainie wystawiłem na sprzedaż swojego volkswagena golfa z 2016 r. Ku mojemu zdziwieniu dosłownie kilkadziesiąt sekund po opublikowaniu ogłoszenia zadzwonił telefon. Po akcencie od razu rozpoznałem, że dzwoni obywatel Ukrainy. Musiał mieć ustawione powiadomienia na ten konkretny model z tego rocznika, bo był bardzo szybki.

Jego pierwsze słowa łamaną polszczyzną brzmiały: biorę golfa, mogę być zaraz, płacę gotówką. Niewykluczone, że nawet bym się skusił na propozycję spotkania, ale było już grubo po godz. 22. Co ciekawe, chwilę później dostałem wiadomość SMS od... innego Ukraińca, który także był mocno zainteresowany moim golfem. Ostatecznie z tym drugim do spotkania nie doszło.

Z pierwszym Ukraińcem, Dmytrem, umówiłem się na oględziny następnego dnia. Przyjechało dwóch młodych chłopaczków, którzy skrupulatnie przemierzyli lakier miernikiem. Auto miało drobne przygody, czego efektem były malowane dwa elementy.

Początkowy entuzjazm Ukraińca nieco opadł. Po badaniu miernikiem przeprosił na moment, oddalił się nieco dalej i zaczął rozmawiać po ukraińsku, prawdopodobnie ze swoim pracodawcą.

Gdy wrócił do auta dopytałem, w jaki sposób działają i czy to im się opłaca. Rzeczywiście, okazało się, że młody Ukrainiec wyszukuje w Trójmieście samochody, które po ewentualnym zakupie są transportowane za wschodnią granicę i tam sprzedawane z zyskiem, już przez jego szefa. Początkowo myślałem, że Ukrainiec chce kupić auto dla siebie do celów zarobkowych, np. jazdy na uberze.

Niestety dwa malowane elementy w moim samochodzie wykluczyły go z zakupu. Trochę mnie to zdziwiło, bo auto było w dobrym stanie. Ale - jak podkreślił młody Ukrainiec - auto nie może być bite, bo nie zarobią. W porządku, zrozumiałem.Sprzedajesz auto? Jest duża szansa, że kupi je Ukrainiec6 kwietnia zmieniono przepisy prawne na Ukrainie - zniesiono opłaty celne na importowane samochody: cło importowe, akcyzę i VAT. Taki ruch sprawił, że zainteresowanie sprowadzaniem aut z Polski na Ukrainę mimo konfliktu wzrosło. Świadczą o tym duże kolejki na przejściach granicznych, na których wwożący samochody na Ukrainę oczekują po kilkanaście godzin. Póki co zwolnienie z opłat celnych obowiązywać będzie do 25 czerwca, ale niewykluczone, że zostanie przedłużone.

Celnicy obsługują maksymalnie 500 aut dziennie.

Zgodnie z kolejną decyzją strony ukraińskiej odprawa samochodów osobowych sprowadzanych na Ukrainę z terenu Unii Europejskiej jest możliwa od środy, 11 maja, tylko na dwóch przejściach granicznych - w Zosinie (Lubelskie) i w Budomierzu (Podkarpackie). Odprawa takich samochodów nie jest natomiast możliwa na pozostałych przejściach w województwie lubelskim, czyli w Hrebennem, Dorohusku, Dołhobyczowie - powiedział w rozmowie z PAP Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
W wyniku działań wojennych wiele aut zostało zniszczonych. Zapewne część kupujących przekaże pojazdy na wschód, tam gdzie toczone są walki, inni nabywają samochody dla siebie, ale oczywiście jest też duża (o ile nie największa) grupa nabywców, którzy importują pojazdy z Polski, aby następnie odprzedać je z zyskiem na Ukrainie.

Swego czasu Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przestawił listę najczęściej sprowadzanych samochodów przez Ukraińców z krajów UE w 2021 r. Tymi trzema najchętniej importowanymi modelami aut były: VW Golf, Skoda Octavia i VW Passat. Na kolejnych miejscach znalazły się: Renault Megane, Renault Scenic, Opel Zafira, Opel Astra, Ford Focus, Skoda Fabia i Audi A4. Zdaje się, że ten trend się nie zmienił. Jeśli zatem sprzedajesz któryś z wymienionych modeli - to jest spora szansa, że potencjalnym nabywcą będzie obywatel Ukrainy.

Czytaj także:

Zakup używanego auta elektrycznego - na co uważać?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (193)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

CityMotors to trójmiejski przedstawiciel marki: