Wiadomości

Zmieniono oznaczenia na bramkach autostrady A1. Czy są czytelne?

Na bramkach A1 pojawiła się nowa grafika - kamera z napisem "tylko".
Na bramkach A1 pojawiła się nowa grafika - kamera z napisem "tylko". fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Pod koniec czerwca informowaliśmy o mylącym oznakowaniu na bramkach autostrady A1. Nasze spostrzeżenia w komentarzach pod artykułem poparło wielu czytelników, a operator autostrady postanowił coś zmienić. Pojawiła się nowa grafika i kolor tła, ale czy nowe oznaczenia są na tyle czytelne, że nie będą sprawiały problemów kierowcom?Czy według ciebie nowe oznaczenia na bramkach A1 są bardziej czytelne?

tak, jest zdecydowanie lepiej 24%
raczej tak, choć lepszym rozwiązaniem byłby wyraźny napis "płatność online" 28%
raczej nie 15%
nie, wciąż oznakowania są mylące 33%
zakończona Łącznie głosów: 1003
Jakiś czas temu zauważyliśmy, że stosunkowo często na bramkach autostrady A1 dochodzi do sytuacji, w których kierowcy nieświadomie wybierają wjazd przeznaczony wyłącznie dla posiadaczy specjalnej aplikacji do opłat online. System płatności AmberGo oparty jest na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych przez kamery wideo. A gdy kierowcy omyłkowo wybiorą wjazd dla płatności online... to muszą się wycofać, tworząc przy tym niemałe zamieszanie.

Dodajmy tylko, że na A1 kierowcy korzystający z aplikacji mobilnej mogą przejechać przez każdą otwartą bramkę, a dodatkowo przysługuje im bramka przeznaczona wyłącznie dla nich. No i właśnie oznaczenie tejże bramki bywa dla kierowców mylące.

Czytaj także: System kamer skraca korki na A1We wspomnianym artykule zasugerowaliśmy operatorowi A1, aby zamiast dotychczasowych oznaczeń bramki przeznaczonej dla osób korzystających z opłat online (na wjeździe przekreślonym symbolem biletu, a na zjeździe przekreślonym symbolem inkasenta) - pojawił się przejrzysty napis, np. abonament albo płatność online.

Niestety, żaden z tych napisów się nie pojawił, ale operator coś zrobił w tym temacie, bo zmienił grafikę i kolor tła. Teraz na bramkach A1 w przypadku płatności online zamiast przekreślonego biletu na czarnym tle pojawiła się grafika kamery z dużym napisem "tylko" na białym tle. Trzeba przyznać, że oznakowanie jest bardziej czytelne, ale wciąż może dochodzić do pomyłek. Bardzo dobrym posunięciem była zmiana koloru tła z czarnego na białe.

W przypadku, gdy wspomniana bramka będzie otwarta dla wszystkich kierowców (również tych płacących gotówką) - w zależności czy wjeżdżamy lub zjeżdżamy z A1, na ekranie pojawi się charakterystyczna grafika poboru biletu bądź inkasenta na białym tle.

Opinie (131) 2 zablokowane

 • Społecznicy podobno montują progi zwalniajace i robia tempo 30

  By zuzanna mogla jechac swoim elektrycznym rowerem z przyczepą typu kamper

  • 1 0

 • Bramki AmberGo powinny nie mieć tej zielonej strzałki

  Zamiast zielonej strzałki powinien być np żółty znak amber-go.

  Oznakowanie obecnie jest nieprawidłowe, bo znak zielonej strzałki oznacza że pas jest otwarty i że można nim wjechać, a tam się okazuje że to bramka bez obsługi.

  Formalnie powinien się nad bramkami amber-go świecić czerwony krzyż oznaczający zakaz przejazdu, z tabliczką "nie dotyczy użytkowników amber-go", co mogłoby nie być czytelne, dlatego lepszy byłby trzeci sygnał, np. żółty z logiem amber go.

  Wtedy oznakowanie byłoby czytelne - zieloną strzałką jechać może każdy, czerwoną nikt, a żółtą posiadacze amber go.

  Naprawdę trudno oczekiwać że ktokolwiek kto nie jest miejscowy i nie nabył takiej wiedzy rozszyfruje to oznaczenie, zwłaszcza że nazwa usługi AmberGO bardzo podobna jest to handlowej nazwy autostrady AmberONE.

  • 2 0

 • Szlabany AmberGO powinny być na samym przodzie (1)

  Odczyt tablic i otwarcie szlabanu powinno następować przed wjazdem między separatory pasów - amber go tam powinno mieć swoje kamery i dodatkowy szlaban.

  Wtedy każdy kto nie zrozumiał oznaczeń, albo komu nie odczytało tablic może jeszcze łatwo zmienić pas na sąsiedni.

  A nie zmuszać do wycofywania całej kolejki która się za nim natychmiast stworzy.

  • 0 0

  • i taka krata jak w średniowiecznym zamku.... i smok w jamie

   • 0 0

 • Problemy

  Myślę że każdy kierowca po wjechaniu w błędna bramkę, przy następnym wjeździe z daleka rozpoznawał bramki z appka. Przynajmniej ja tak miałem

  • 0 0

 • hmmm

  uważam , że nadal oznakowanie jest słabe, kierowcy z innych części kraju świata gubią się podjeżdżają pod bramkę a potem musza cofać. Portugalia ma fajny system można przejechać przez bramki zwalniając do 60km/h co całkowicie wyklucza korki bo system odczytuje dane .Informacje pod jaką bramkę należy podjechać dużo wcześnie można odczytać -są umieszczone na znakach wręcz kierowca jest naprowadzany na właściwy tor. Sygnalizacja jest tak czytelna ,ze nie ma możliwości o pomyłkę

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jedyny w Trójmieście salon Infiniti znajduje się w:

 

Najczęściej czytane