Wiadomości

Kara więzienia za majstrowanie przy przebiegu auta

Najnowszy artukuł na ten temat

Golf jednak nie miał "kręconego" licznika?

Oszuści, którzy cofają liczniki, są dziś praktycznie bezkarni. Ma się to zmienić.
Oszuści, którzy cofają liczniki, są dziś praktycznie bezkarni. Ma się to zmienić. fot. 123rf.com

Cofanie liczników to niestety powszechnie stosowany proceder w naszym kraju. Samochodowych kanciarzy, którzy czują się bezkarni, nie brakuje. Ma się to zmienić dzięki nowelizacji prawa o ruchu drogowym. W myśl przyjętego przez rząd projektu, za majstrowanie przy przebiegu auta grozić będzie od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.Czy kupiłe(a)ś kiedykolwiek samochód z cofniętym licznikiem?

niestety tak, i to nie raz 23%
tak, zdarzyło mi się raz 19%
nie wiem, mam nadzieję, że nie 39%
na całe szczęście nie 19%
zakończona Łącznie głosów: 751
Sprowadzić samochód z zagranicy, odświeżyć jego wygląd i wnętrze, cofnąć licznik o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i sprzedać z niemałym zyskiem - to podręcznikowy przykład oszustwa, które w Polsce praktykowane jest na potęgę. Nieuczciwi handlarze żerują na nieświadomych nabywcach, którzy kupują przepłacony bubel po przejściach.

O cofaniu liczników mówi się od wielu lat, a mimo to, nic z tym nie zrobiono. Samochodowi krętacze są bezkarni i mają pełne przyzwolenie na oszukiwanie uczciwych nabywców. Ma to zmienić projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie dotkliwych kar za "kręcenie" licznika.

W świetle nowych przepisów za każde cofnięcie przebiegu auta grozić będzie kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat, zarówno dla wykonawcy (np. mechanika), jak i osoby zlecającej oszustwo.

To nie koniec kar, bo do 3 tys. zł grzywny zapłacą właściciele samochodów, którzy nie zgłoszą w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany uszkodzonego licznika na nowy. Przypomnijmy, że od niedawna pracownicy SKP mają obowiązek przekazywania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców aktualnego stanu licznika auta, który został odczytany podczas obowiązkowego przeglądu technicznego. Po wejściu w życie nowych przepisów stacje będą przekazywały także informacje o wymianie licznika.

Projekt, który trafi niebawem do Sejmu, zakłada również, że przy każdej kontroli policji, straży granicznej, inspekcji transportu drogowego, żandarmerii wojskowej czy służby celnej, funkcjonariusze będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego stanu licznika kilometrów sprawdzanego pojazdu.

Wyłapanie wszystkich oszustów nie jest możliwe, ale jest duża szansa, że dzięki nowym przepisom w jakimś stopniu zmniejszy się ich liczba.

Opinie (156) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jedyny w Trójmieście salon Infiniti znajduje się w: