Wiadomości

stat

Kolejna firma aut współdzielonych wkracza do Trójmiasta. Carsharing także na doby

Najnowszy artukuł na ten temat

PKP zaoferuje usługę wynajmu aut na minuty

PanekCS to najnowszy gracz na trójmiejskim rynku współdzielonych aut.
PanekCS to najnowszy gracz na trójmiejskim rynku współdzielonych aut. mat. prasowe

Zaostrza się konkurencja na trójmiejskim rynku samochodów współdzielonych. 1 sierpnia do działających już usług Traficar i MiiMove dołączy PanekCS. Firmy carsharingowe wkraczają też na nowy rynek - wynajmu na doby. Sprawdziliśmy, ile kosztowałby przejazd autem na minuty z Trójmiasta do Warszawy.Która oferta aut współdzielonych jest najbardziej atrakcyjna cenowo?

Panek Car Sharing 14%
MiiMove 47%
Traficar 14%
żadna, lepiej skorzystać z usług wypożyczalni aut 25%
zakończona Łącznie głosów: 630
Firma Panek w Trójmieście dotychczas była kojarzona wyłącznie ze zwykłą wypożyczalnią aut na doby. 1 sierpnia na ulicach Trójmiasta pojawią się jej auta także w ramach usługi współdzielonych samochodów.

Stawka za minutę będzie identyczna, jak w pozostałych miastach, gdzie jest już obecny Panek Car Sharing (w skrócie PanekCS), czyli Warszawie, Krakowie oraz Lublinie:


 • samochody Toyota Yaris (z automatyczną skrzynią biegów): 50 gr minuta jazdy, 80 gr 1 km, 20 gr minuta postoju,

 • samochody Toyota Corolla (skrzynia automatyczna lub manualna): 60 gr minuta jazdy, 80 gr 1 km, 20 gr postój.

Operator systemu planuje wzorem pozostałych miast wprowadzić w Trójmieście promocyjne opłaty 40 gr za minutę jazdy dla wybranych aut (będzie można je filtrować w aplikacji na telefon) oraz przyznawać bonusy za uzupełnienie paliwa lub umycie pojazdu.

Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie aut trafi na trójmiejski rynek w pierwszym etapie ani jakie dzielnice objęte zostaną usługą zwrotu aut.

Oferta PanekCS na tle konkurencji wyróżnia się rozbudowanymi pakietami na wypożyczenia długoterminowe, które będą także działały w Trójmieście:


 • pakiet S, który pozwala podróżować Toyotami Yaris przez całą dobę za 90 zł plus opłata za każdy kilometr 50 gr.

 • pakiet S w wersji tygodniowej - 540 zł plus opłata za każdy kilometr 50 gr.

 • pakiet S+M, który pozwala przemieszczać się samochodami serii Yaris i Corolla przez całą dobę za 120 zł plus opłata za każdy kilometr 50 gr.

 • pakiet S+M w wersji tygodniowej - 720 zł plus opłata za każdy kilometr 50 gr.

Wszystkie auta można podczas wypożyczenia zatankować z wykorzystaniem karty flotowej na stacjach Orlen i Bliska bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dostępne są również miesięczne subskrypcje, znoszące z 1 tys. zł do zera odpowiedzialność za uszkodzenia oraz nieco obniżające ceny wynajmu, a także pakiet S+M+L, który rozszerza opcję wypożyczeń o auta elektryczne, ale te na razie nie będą dostępne w Trójmieście.

PanekCS promuje ponadto dokonywanie przedpłat na konto:


 • przy jednorazowej wpłacie 100 zł otrzymujemy dodatkowe 5 zł,
 • przy jednorazowej wpłacie 500 zł - 30 zł,

 • przy jednorazowej wpłacie 1000 zł - 80 zł.

Auta MiiMove można od kilku dni wynająć na 24h za 99 zł i podróżować po całej Polsce.
Auta MiiMove można od kilku dni wynająć na 24h za 99 zł i podróżować po całej Polsce. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

MiiMove: wynajem dobowy oraz bonusy za doładowanie kontaKolejną nowością na trójmiejskim rynku aut współdzielonych jest rozszerzona oferta wywodzącej się z Gdyni firmy MiiMove. Dotychczas oferowała ona na wynajem samochody Opel Astra (z automatyczną skrzynią biegów) w cenie 50 gr za minutę jazdy, 80 gr za każdy kilometr i 10 gr za minutę postoju (w godzinach nocnych 1 gr/minuta).

Od kilku dni możliwy jest także wynajem dobowy wszystkich aut. Opłata za 24 godziny wynosi 99 zł. Do tego należy doliczyć koszt benzyny według zużycia z dokładnością do 1 proc.

Zdaniem operatora usługi przy ekonomicznej jeździe jesteśmy w stanie osiągnąć zużycie na poziomie 7 litrów/100 km, zaś obecny przelicznik ceny benzyny to 5,20 zł za każdy litr (to oznacza, że pokonanie 1 km to koszt ok. 0,36 zł). Auta posiadają karty flotowe, pozwalające na tankowanie bezgotówkowe na stacjach Lotosu.

MiiMove wprowadził ponadto usługę przedpłat, która pozwala na uzyskanie dodatkowych bonusów:


 • jednorazowa wpłata 50 zł premiowana jest dodatkowymi 5 zł,

 • jednorazowa wpłata 100 zł - dodatkowe 15 zł,

 • jednorazowa wpłata 150 zł - dodatkowe 25 zł.

Ostatnią z nowości MiiMove jest podjęcie współpracy z firmą Easyshare, dzięki czemu z poziomu aplikacji MiiMove możemy wypożyczać auta Easyshare w Łodzi i Poznaniu, lecz bez możliwości przejazdu ze zwrotem do systemu między Trójmiastem a tymi miastami.

MiiMove zwiększy flotę do 800 aut. Traficar poszerzył strefę


Traficar posiada największą flotę samochodów w Trójmieście - ok. egzemplarzy 600 Reanult Clio.
Traficar posiada największą flotę samochodów w Trójmieście - ok. egzemplarzy 600 Reanult Clio. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Traficar: 10 proc. na kolejne przejazdy samochodamiRównież Traficar, czyli pierwsza firma carsharingowa w Trójmieście (obecnie już ponad 600 samochodów), dokonał w ostatnich tygodniach zmian w cenniku. Oprócz standardowych opłat za wypożyczenie Renault Clio (z manualną skrzynią biegów) w cenie 50 gr za minutę, 80 gr za kilometr i 10 gr za postój, wprowadzono 10-procentowy zwrot wydatków w kolejnym miesiącu.

Przykładowo, jeżeli w lipcu na przejazdy samochodami Traficar wydaliśmy 300 zł, to w sierpniu otrzymamy 30-złotowy bonus na kolejne podróże.

Traficar pozwala także na dobowy wynajem, który włącza się automatycznie po przekroczeniu kwoty 75 zł za czas wypożyczenia (czyli 150 minut). Do tego dochodzi wciąż aktywna opłata za kilometr (80 gr). Auta można w razie potrzeby zatankować na stacjach Orlen - po wcześniejszym kontakcie z obsługą klienta.

Najtańszą podróż do Warszawy odbędziemy autami MiiMove, najwięcej zapłacimy wybierając Traficar.
Najtańszą podróż do Warszawy odbędziemy autami MiiMove, najwięcej zapłacimy wybierając Traficar. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Samochodem współdzielonym do WarszawyCzy przy obecnych cennikach usług firm carsharingowych opłaca się korzystać z takiego auta przy podróżach międzymiastowych? Sprawdźmy to na przykładzie przejazdu z Trójmiasta do Warszawy, czyli trasy o długości ok. 350 km (przez S7 i DK7).

W przypadku firmy PanekCS najtańsza opcja to wynajem dobowy Yarisa za 90 zł oraz opłata za pokonanie 350 km (175 zł), co daje nam kwotę 265 zł. Dokonując przedpłaty 200 zł jesteśmy w stanie zaoszczędzić na tym przejeździe jeszcze 10 zł.

Plusem Panka jest możliwość zwrotu auta do systemu w Warszawie, dzięki czemu nie będziemy musieli wracać nim do Trójmiasta lub możemy skorzystać z takiej opcji po upływie kilku dni, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych opłat za wynajem dobowy.

Za dwa lata kolejny odcinek ekspresówki do Warszawy


Zaawansowanie prac przy budowie drogi ekpresowej S7 do Warszawy.
Zaawansowanie prac przy budowie drogi ekpresowej S7 do Warszawy. graf. Trojmiasto.pl
Wybierając MiiMove, pokonanie 350 km będzie nas kosztowało ok. 127 zł (o ile faktycznie uda nam się osiągnąć spalanie na poziomie 7 litrów/100 km). Do tego należy doliczyć 99 zł za wynajem dobowy, co daje razem kwotę ok. 226 zł.

Korzystając z opcji przedpłaty, można obniżyć tę kwotę o 30 zł przy jednorazowych wpłatach 150 zł oraz 50 zł.

Minusem MiiMove jest brak możliwości zwrotu auta w Warszawie, a więc będziemy musieli nim wrócić do Trójmiasta, co przy kilkudniowym pobycie w stolicy będzie wiązało się z potrzebą uiszczania opłat za każdą dobę wynajmu.

Samochodem do Warszawy: S7 czy A1?


Podróż Traficarem do stolicy będzie wiązała się z opłatą 75 zł za dobowy wynajem samochodu oraz 280 zł za pokonane kilometry, czyli łącznie aż 355 zł, z czego 35 zł otrzymamy z powrotem na przejazdy w kolejnym miesiącu.

Samochody Traficar, podobnie jak PanekCS, możemy zwrócić do systemu w Warszawie. Trzeba się jednak liczyć z możliwymi trudnościami w wypożyczaniu auta w drodze powrotnej. Traficar bowiem znacznie ograniczył swoje usługi w stolicy i obecnie dominują tam auta elektryczne, którymi nie można przemieszczać się między miastami.

A może pociągiem, autokarem lub samolotem?Dla porównania, bilet na pociąg Express InterCity Premium, obsługiwany składami Pendolino, z jednodniowym wyprzedzeniem to wydatek 150 zł za drugą klasę i 229 zł za pierwszą. Decydując się na autokar Flixbusa z Trójmiasta do Warszawy z jednodniowym wyprzedzeniem, zapłacimy za bilet od ok. 46 do 80 zł, zaś samolotem (LOT) co najmniej 360 zł.

Auta współdzielone wygrywają z wypożyczalniami dostępnością i szybkością wypożyczenia. Przegrywają brakiem dodatkowych usług.
Auta współdzielone wygrywają z wypożyczalniami dostępnością i szybkością wypożyczenia. Przegrywają brakiem dodatkowych usług. fot. 123RF.COM

Czy auta współdzielone mogą konkurować z tradycyjnymi wypożyczalniami samochodów?Na korzyść rozwiązania carsharingowego przemawia możliwość wypożyczenia auta wprost z ulicy bez potrzeby umawiania się na konkretne godziny i miejsce odbioru/zdania pojazdu. Nie jest wymagane ustanawianie zabezpieczeń finansowych na karcie debetowej lub wpłacenie kaucji. Ponadto nie musimy tankować auta do pełna przed zwrotem.

Minusem rozwiązania carsharingowego na doby jest zakaz wyjazdu poza granicę Polski, stosunkowo niewielki wybór modeli aut oraz brak możliwości wypożyczenia dodatkowego wyposażenia samochodu, np. fotelika dla dziecka.


Sprawdź się

W skład Grupy Zdunek wchodzą marki: