• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z parkowaniem na chodniku? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

mJ
29 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
W kwestii parkowania aut na chodnikach nic się nie zmienia. W kwestii parkowania aut na chodnikach nic się nie zmienia.

W ostatnim czasie w mediach głośno zrobiło się na temat parkowania aut na chodnikach. Pojawiły się informacje, że w prawie drogowym zmieni się definicja chodnika i zgodnie z nowymi przepisami nie będzie można parkować samochodem w tych miejscach. Resort Infrastruktury wypowiedział się na temat tych - jak się okazuje - błędnych doniesień.



Czy powinno się wprowadzić zakaz parkowania samochodów na chodnikach?

Od 21 września chodnik oficjalnie stanie się częścią drogi wyłącznie dla pieszych - informowały niektóre portale internetowe. Oznaczałoby to, że parkowanie pojazdem na chodniku stałoby się nielegalne. Te informacje wywołały burzę, a do całego zamieszania w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

- W nawiązaniu do nieprawdziwych i wprowadzających w błąd doniesień medialnych informujemy, że znowelizowane przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym - które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych - informuje Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

"Dajcie skośnie parkować, gdy można". Czytelnik o parkowaniu w centrum



Przedstawiciel resortu podkreślił, że głównym celem nowelizacji jest bezpieczeństwo.

Naszym głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinny dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów - powiedział wiceminister.
Ministerstwo podkreśliło, że w dalszym ciągu będzie możliwe zatrzymanie lub postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t na drodze dla pieszych, m.in. pod warunkiem, że szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Co więcej, wiceminister odniósł się także do szerokości chodnika.

Nieprawdziwe są informacje o zmniejszeniu wymaganej szerokości chodnika na drodze dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami techniczno-budowlanymi minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 1,8 m. Dotychczasowe przepisy wymagały, aby szerokość chodnika odsuniętego od jezdni wynosiła jedynie 1,5 m. Zarówno w obecnych, jak i nowych przepisach dopuszczono możliwość odstępstwa od tych szerokości, ale jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach. Możliwe będzie zwężenie chodnika do nie mniej niż 1 m, ale pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami - tłumaczy.

Policjant motocyklista spisuje niepoprawnie zaparkowane "dostawczaki"

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

BMG Goworowski to trójmiejski przedstawiciel marek:

 

Najczęściej czytane