Wiadomości

stat

Problemy z rejestracją aut i wydawaniem dowodów

W poniedziałek osoby, które chciały w wydziale komunikacji przerejestrować samochód - prawdopodobnie zostały odesłane z kwitkiem.
W poniedziałek osoby, które chciały w wydziale komunikacji przerejestrować samochód - prawdopodobnie zostały odesłane z kwitkiem. fot. mJ / Trojmiasto.pl

Miesiąc temu informowaliśmy o restrykcyjnych przepisach dotyczących przeglądów technicznych pojazdów, które weszły w życie 13 listopada. Niestety, już pierwszego dnia pojawiły się poważne problemy z nowym systemem informatycznym, które utrudniają m.in. rejestrację pojazdów.Czy kiedykolwiek miałe(a)ś problemy z rejestracją pojazdu?

tak, kilkukrotnie

23%

tak, raz w życiu

10%

nie, nigdy nie miałe(a)m żadnych problemów

67%
AKTUALIZACJA, 16 listopada, 14:53

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które planują zarejestrować swój pojazd. Resortowi cyfryzacji nie udało się wyeliminować błędów w systemie CEPiK 2.0. W dalszym ciągu w trójmiejskich wydziałach komunikacji panuje chaos i... loteria, bo średnio połowa osób zostaje odprawiona z kwitkiem.

- W Gdańsku, podobnie jak w innych miastach w Polsce, nadal są problemy z rejestracją pojazdów wynikające z błędów nowego sytemu. Obecnie pierwszym podejmowanym krokiem jest próba rejestracji pojazdu w systemie, jeśli to nie jest możliwe, to wydawane są tymczasowe pozwolenia wypisywane ręcznie. Niestety, ministerstwo nie informuje kiedy błędy w systemie zostaną naprawione - wyjaśnia Alicja Bittner z UM w Gdańsku.
Podobnie sytuacja wygląda w Gdyni i Sopocie.

- Co prawda jest nieznacznie lepiej, ale wciąż czekamy na jakieś pozytywne wieści z ministerstwa. Dodam tylko, że kolejki i czas oczekiwania są porównywalne do tych sprzed 13 listopada - tłumaczy Agata Grzegorczyk z UM Gdynia.
- Od poniedziałku rejestrowanie aut to czysta loteria. Czasami dane zapisują się bezproblemowo, innym razem system ich nie przyjmuje, wyrzucając błąd. Mieliśmy dziś przypadek, że proces rejestracji jednego samochodu trwał równą godzinę. Zakończył się sukcesem. Ale takich sukcesów było dziś niewiele - udało się zarejestrować tylko sześć samochodów, kiedy zazwyczaj dziennie rejestrowanych jest średnio 20-30 pojazdów - dodaje Anna Dyksińska z UM Sopot.


Większość zapowiadanych zmian dotycząca badań technicznych pojazdów bazuje na systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który jest mózgiem całej operacji. Niestety, nieszczęsny CEPiK 2.0 kolejny raz dał o sobie znać i ponownie zawiódł. Wydziały komunikacji i stacje diagnostyczne na terenie całego kraju mają problem z połączeniem się z nowym systemem i skorzystaniem ze wszystkich funkcji.

Sporo osób, które dziś odwiedziły trójmiejskie wydziały komunikacji, zostały odesłane z kwitkiem. Rejestracja pojazdów, wydawanie dowodów rejestracyjnych czy dokonywanie zmian danych pojazdu i właściciela - to największe problemy, których wciąż nie udało się wyeliminować. Nie wiadomo kiedy system zacznie pracować poprawnie.

- Rzeczywiście problemy z nowym systemem są, ale z godziny na godzinę jest ich coraz mniej. Największy problem stanowi przerejestrowywanie pojazdów. Raz system działa poprawnie, a drugi raz odrzuca wniosek. Z kolei nie odnotowaliśmy żadnych problemów z rejestracją nowych pojazdów. Mamy nadzieję, że do rana uda się wyeliminować wszystkie błędy - tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy UM Gdynia.
Awaria CEPiKu to kolejny już przykład niedopracowanego systemu informatycznego, który wpływa na życie mieszkańców Trójmiasta. Kilkanaście dni temu głośno zrobiło się na temat systemu, który nie zliczył wszystkich głosów ws. budżetu obywatelskiego.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (97)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.