• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejście dla pieszych: zatrzymać się czy jechać?

Michał Jelionek
26 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wystrzał opony - jak reagować?

Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

Przejścia dla pieszych to miejsca szczególne, a zarazem bardzo niebezpieczne. Każdego roku na pasach dochodzi do tysięcy wypadków, w których śmierć ponosi wiele osób. Czy możemy temu zapobiec? Możemy. Wystarczy włączyć myślenie. W naszym moto-poradniku przedstawiamy dwie bardzo groźne sytuacje, które często widujemy na polskich drogach. Pokazujemy czego nie powinniśmy robić przed "zebrą".



Czy kierowca, widząc w pobliżu przejścia pieszego, zawsze powinien zatrzymać się przed pasami?

Tylko w tym roku na Pomorzu doszło do 135 wypadków na pasach dla pieszych, w których zginęło 5 osób, a 136 zostało rannych. Odnotowano również 88 kolizji drogowych na przejściach. Statystyki nie kłamią - przejścia dla pieszych to wciąż bardzo niebezpieczne miejsca.

W świetle polskiego prawa kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zmniejszenia prędkości, wzmożenia swojej czujności, jak również ciągłego obserwowania otoczenia.

W momencie, w którym pieszy znajdzie się już na pasach bezwzględnie musimy zatrzymać pojazd przed "zebrą". Pamiętajmy, że przechodzień również powinien zachować szczególną uwagę. Jeżeli zauważymy pieszego stojącego w pobliżu wyznaczonego przejścia, a my po szybkiej ocenie otoczenia stwierdzimy, że przepuszczenie takiej osoby może doprowadzić do kolizji aut jadących za nami - jedźmy dalej. Nie zatrzymujmy się za wszelką cenę. Z punktu widzenia pieszego - lepiej poczekać kilkanaście sekund dłużej niż wziąć udział w dramatycznym wypadku drogowym.

Potrącenie pieszego na al. Hallera

Pasy dla pieszych na al. Hallera należą do tych najbardziej niebezpiecznych w całym Trójmieście

Nadgorliwa uprzejmość - to błąd

W naszym moto-poradniku wyszczególniliśmy dwie bardzo często spotykane sytuacje na polskich drogach. Pierwsze zdarzenie dotyczy przesadnej uprzejmości. Kierowca, który w ostatniej chwili decyduje się przepuścić czekającego przed przejściem pieszego, gwałtownie hamuje, stwarzając w tym momencie gigantyczne zagrożenie dla siebie, pieszego oraz pozostałych uczestników ruchu. Auta z tyłu mogą nie wyhamować, powodując stłuczkę.

Z kolei samochód jadący lewym pasem nie jest w stanie zauważyć nagłego hamowania sąsiada z prawego pasa. W tym momencie może dojść do tragicznego w skutkach potrącenia pieszego. Nie róbmy tego. Nie prowokujmy w ten sposób bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Moto-poradnik: złe nawyki kierowców

- Jeżeli poruszamy się w kolumnie pojazdów na drodze, na której obowiązuje dozwolona prędkość 70 km/h, a na chodziku widzimy pieszego czekającego na swoją kolej - nie zatrzymujmy się. Poza tym, że taki manewr jest wykroczeniem, to dodatkowo narażamy siebie oraz tę osobę na groźny w skutkach wypadek - tłumaczy Radosław Ciepliński z EnjoyDriving.
- Chcąc być uprzejmym, pamiętajmy o możliwości nieprzewidzianego zachowania ze strony kierujących znajdujących się za nami lub jadących z naprzeciwka. Jeśli nie mamy pewności, że pieszemu nie grozi żadne niebezpieczeństwo - to nie zatrzymujmy pojazdu - wyjaśnia Tomasz Latusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Potrącenie w centrum Gdyni

Śmierć w oczach

- Kierujący zbliżający się do przejścia powinni przede wszystkim dostosować prędkość do możliwości odpowiedniego obserwowania rejonu przejścia i w razie możliwości zareagowania poprzez zahamowanie lub zmianę kierunku ruchu. Dodatkowo powinni w takiej sytuacji rozważać możliwość nietypowego zachowania ze strony innych kierujących (duża prędkość, możliwość przeoczenia pieszego lub zignorowania zasad obowiązujących kierujących w rejonie przejść dla pieszych). Pamiętać należy, że pieszemu na przejściu należy się bezwzględne pierwszeństwo i na nim powinien się czuć bezpiecznie - dodaje.
Nie zawsze jednak "zebra" to świętość pieszych.

- To prawda. Piesi są objęci również zakazami związanymi z przechodzeniem przez jezdnię nawet w miejscach do tego wyznaczonych. Pieszy nie może wchodzić na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem czy też bezpośrednio zza przeszkody, która uniemożliwiłaby jego dostrzeżenie. Nie może też wbiegać na jezdnię czy też zwalniać kroku podczas przechodzenia. Zasady w równym stopniu, bez wyjątków, dotyczą wszystkich. Każdy uczestnik ruchu powinien się z nich wywiązywać. Jeśli tak będzie, to z pewnością nikt nie ucierpi - zdradza Latusek.

Śmierć w oczach

Druga sytuacja dotyczy typowych piratów drogowych. Kierowca poruszający się prawym pasem widzi w oddali pieszego przygotowującego się do przejścia na drugą stronę jezdni. Zmotoryzowany zwalnia, kontroluje to, co dzieje się obok oraz z tyłu jego auta. I kiedy jest przekonany, że pieszemu nie zagraża niebezpieczeństwo - zatrzymuje pojazd przed pasami. W tym momencie niepocieszony "rajdowiec" wyprzedza na pasach samochód i o kilkadziesiąt centymetrów omija przechodnia. Za taki wyczyn grozi mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych. Jednak czym jest taka kara przy tragedii, o której byliśmy o krok.

Moto-poradnik: jak sobie radzić z przyczepą kempingową

- Przepisy mówią jasno: na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi - jeśli oczywiście ruch nie jest kierowany sygnalizacją świetlną - nie wolno wyprzedzać ani omijać pojazdów. Często o tym braku sygnalizacji zapominamy. Bezwzględnie, dojeżdżając do takiego przejścia, musimy maksymalnie zwiększyć naszą uwagę - mówi Ciepliński.
- Istnieje zasada mówiąca o zakazie wyprzedzania pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Dotyczy ona również jezdni o jednym kierunku ruchu, jak również z wieloma pasami ruchu, o czym jednak nie każdy uczestnik ruchu pamięta. Nie ma jednak zastosowania w momencie kiedy ruch jest kierowany, np. sygnalizacją - dodaje Latusek.

I znowu pechowa al. Hallera

Nowe przepisy - czy to ma sens?

Od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu w życie kontrowersyjnych przepisów dotyczących zatrzymywania się pojazdów przed przejściem dla pieszych. W świetle nowego prawa, każdy kierowca, bez wyjątku, widząc pieszego w okolicach przejścia - miałby obowiązek zatrzymania samochodu przed pasami.

Zwolennicy tychże przepisów wierzą, że wdrożenie nowych przepisów wyraźnie podniosłoby bezpieczeństwo na drogach. Z kolei przeciwnicy są przekonani, że nowe zasady drastycznie zwiększyłyby częstotliwość stłuczek oraz wciąż wydłużających się korków.

Miejsca

Opinie (216) ponad 10 zablokowanych

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

    "nie wolno wyskoczyć bezpośrednio przed jadacy samochód" (3)

    co ty za głupoty gadasz miałem taka sytuacje baba się spieszyla na tramwaj, wbiegla mi pod maske, ja jechałem 40km/h potracilem ją, nie miałem możliwości wyhamowania, przyjechala policja pierwsze co powiedzieli to ze to moja wina sprawa w sadzie o odszkodowanie i mandat i wplata na ofiary wypadkow drogowych, także ZAWSZE JEST WINNY KIEROWCA niema znaczenia sytuacja

    • 2 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

      a tak w ogóle to mnie wkurza już to ze w tym kraju ludzie chodza jak swiete krowy nawet się nie obejrza a wchodzą na jezdnie na przejście i nie tylko na przejście

      • 2 1

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

      bo nie jechałeś 40 tylko duzo prędzej kłamczuchu.

      • 1 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

      "nie wolno wyskoczyć bezpośrednio przed jadacy samochód" (2)

      Twoja wina.

      • 0 0

  • KONIEC DOMINACJI MORDERCOW W SAMOCHODACH

    Tylko w jednym moge sie zgodzic z autorami - bedac pieszym w Polsce jestes zawsze na przegranej sytuacji. Tak jak w Moskwie np.

    W normalnych krajach kierowca ma OBOWIAZEK zatrzymac sie przed przejsciem, jesli widzi pieszego, ktory zamierza przejsc (zbliza sie do przejscia).
    Nie zatrzymanie sie kosztuje gruby mandat.

    To co jest opisane w tym programie to jakies zaszlosci z czasow dawno minionych. Kierowca, ktory w miescie nie jest w stanie sie zatrzymac za tym, ktory przepuszcza pieszch jedzie po prostu za szybko, lub za blisko.

    Ten ktory wyprzedza na przejsciu, to juz po prostu pirat i morderca potencjalny.

    Kiedy w Polsce zwyciezy myslenie o BEZPIECZENSTWIE?
    Dodam jeszcze, ze Polska jest chyba jedymym krajem europejskim, w ktorym pieszy moze WTARGNAC na jezdnie pod nadjezdzajacy samochod na przejsciu dla pieszych. Wszedzie indziej wine ponosi zawsze kierowca samochodu.

    • 1 2

  • Młody kierowca

    Dużo gorzej jest w momencie gdy jest korek i 3 pasy stoją i nagle zwalnia się miejsce ale stoicie akurat przed pasami na środkowym lub lewym a pieszy wchodzi z prawej i go nie widać. Dziś miałem taką sytuację i popełniłem błąd bo nie widziałem pieszej która wchodzi z prawej a facet po mojej prawej gadał przez telefon chyba dodatkowo to jego prawy pas nie był wolny a mój się już zwalniał tak że było miejsce za skrzyżowaniem gdzie mogłem się zmieścić, dobrze że dziewczyna się spojrzała i nie jechała rowerem a ja ruszalem powoli bo chyba bym ją przejechał jak cieć i trauma do końca życia i pewno jeszcze wiezienie. Dużo czytelniejsza była by dla mnie ta sytuacja gdyby były światła na klik dla pieszych szczególnie w centrum miasta - Wrzeszcz Grunwaldzka na wysokości pierwszych pasów za światłami gdzie można odbić w prawo na morenę (za mostem). W korkach jest chyba najtrudniej odczytać odpowiednio sytuacje chociaż nadmierna uprzejmość jak można to zobaczyć na filmach to też nie jest dobry pomysł.

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Moto-poradnik: przejścia dla pieszych

    pieszy może być małoletni i nie musi mieć prawa jazdy

    SZANOWAĆ PIESZYCH bezmyślni kierowcy!!

    • 0 1

  • Pierwszeństwo na pasach dla pieszych

    Jestem kierowcą i wiem, że bezpieczniej będzie dla wszystkich, gdy kierowca będzie miał obowiązek zatrzymywania się przed pasami, jeśli pieszy postawi stopę na pasach. W Europie to obowiązuje i jest mniej wypadków. W Polsce to konieczność.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile maksymalnie punktów karnych za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca?

 

Najczęściej czytane