• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedajesz samochód? Musisz to zgłosić

Michał Jelionek
24 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Osoba, która sprzedała samochód ma obowiązek poinformowania o tym fakcie wydziału komunikacyjnego. Osoba, która sprzedała samochód ma obowiązek poinformowania o tym fakcie wydziału komunikacyjnego.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że jedyną formalnością, którą muszą spełnić przy sprzedaży swojego auta - jest podpisanie umowy z kupującym. Niestety, nie do końca tak jest. Jak się okazuje, obowiązki natury administracyjnej spoczywają po obu stronach transakcji, również po tej sprzedającej.



Oczywistym jest, że po nabyciu samochodu jesteśmy zobowiązani do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, do którego przynależymy z racji naszego miejsca zamieszkania. Wie o tym, a przynajmniej wiedzieć powinna, każda osoba, która kupuje auto. Jeśli to my sprzedajemy samochód, również powinniśmy zawitać do urzędu.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (o ile była wydana) nowemu właścicielowi - osoba, która sprzedała zarejestrowany samochód, ma obowiązek w ciągu 30 dni od zawarcia umowy poinformować urząd o jego zbyciu (np. sprzedaży, zamianie czy przekazaniu w darowiźnie). Zawiadomienia powinien dokonać właściciel, na którego zarejestrowano auto, a zgłoszenie powinno trafić do urzędu, w którym rejestrowaliśmy pojazd.

Zaznaczmy, że takowe zgłoszenie nie oznacza wyrejestrowania pojazdu, czyli wycofania go z ruchu, a jedynie przekazanie informacji o zmianie właściciela. Według urzędników rejestracja samochodu przez nabywcę nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o jego zbyciu poprzedniego właściciela.

Czytaj także: Wzrosły kary za brak OC

Zawiadomienia można dokonać na trzy sposoby - poprzez osobiste złożenie wniosku w wydziale komunikacji, przesłanie wymaganych dokumentów za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przy użyciu platformy internetowej ePUAP.

Urzędnicy powinni otrzymać od zgłaszającej osoby wypełniony wniosek (tak wygląda przykładowy wniosek), który dostępny jest w urzędzie starostwa powiatowego albo w urzędzie miasta (większość urzędów udostępnia wniosek również na swoich stronach internetowych). Ponadto niezbędne jest przedstawienie kopii dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie auta (np. umowa, faktura sprzedaży). Nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu tożsamości (dowód osobisty albo paszport).

W przypadku, w którym zamiast właściciela auta zawiadomienie zgłasza pełnomocnik - wówczas wymagany jest dodatkowy wniosek. Złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu zazwyczaj realizowane jest na miejscu i nie podlega opłatom skarbowym. Wyjątkiem jest pełnomocnictwo, za które należy uiścić wpłaty w wysokości 17 zł.

Naszym potwierdzeniem złożenia zgłoszenia będzie urzędowa adnotacja na dokumencie potwierdzającym zbycie pojazdu.

- Zawiadomienie urzędu stanowi nasze zabezpieczenie przed konsekwencjami popełnionych wykroczeń lub spowodowania wypadku przez nowego właściciela. Niezależnie od obowiązku dotychczasowego właściciela pojazdu, analogicznego zawiadomienia we właściwym wydziale komunikacji powinien dokonać nabywca samochodu - tłumaczy Jakub Begger z Grupy Doradczej Prawno-Medycznej.
I choć ustawodawca nie przewiduje żadnej kary za niezawiadomienie urzędu o zbyciu pojazdu - to warto to uczynić dla własnego dobra.

- Obecne przepisy nie przewidują żadnych sankcji o charakterze wykroczeniowym czy karnoprawnym za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. Możemy jednak narazić się na pewne niedogodności. Jeśli zarówno zbywca, jak i nabywca samochodu nie dopełnią powyższego obowiązku, a samochód zostanie użyty do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, pierwsze podejrzenia padną na dotychczasowego właściciela pojazdu, który nadal widnieje w dokumentach - dodaje.
Zaznaczmy, że oddanie samochodu do komisu nie jest podstawą do zgłoszenia zbycia auta w urzędzie. Takowe zawiadomienie zostanie przyjęte przez urzędników dopiero po przeniesieniu własności pojazdu przez komisanta na nabywcę.

Dodajmy również, że osoby, które sprzedały samochód w ciągu 6 miesięcy od jego kupna muszą zapłacić podatek dochodowy w urzędzie skarbowym. Podatek tyczy się przypadków, w których auto zostało zbyte drożej niż nabyte.

Czytaj także: Handlarze aut oszukują coraz mniej?

Należy również pamiętać, że sprzedający pojazd ma obowiązek zawiadomienia o zbyciu auta również towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił polisę OC. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W takim zawiadomieniu powinny znaleźć się dane sprzedającego oraz nowego właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL.

- Wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC prawa i obowiązki poprzedniego właściciela przechodzą na nabywcę samochodu - zakończył Begger.

Miejsca

Opinie (78) 1 zablokowana

  • A świadectwo urodzenia dziadka nie jest potrzebne?

    • 10 3

  • A co jeśli kupię auto

    i nie przerejestruje w urzędzie ale wykupię OC ma siebie...?Czy również grozi mi sowita KARA...? Przecież w tym kraju to urzędasy tylko tym żyją.Karać , nakładać grzywnę , ukarać , wystawić mandat.W jakich my czasach żyjemy , to słów brakuje.Pamiętam jak około 1990 roku , kupiłem motorower i okazało się że od dnia zakupu uprzedni właściciel nigdy go nie zarejestrował.Pani w urzędzie miasta pokręciła nosem,że teraz by trzeba było podatek wstecz zapłacić.Ale zadzwoniła gdzie trzeba i sprawę załatwiła od ręki.Dzisiaj to nie do pomyślenia.Od razu sępy urzędnicze zadziobały by człowieka na miejscu. Sądzę że na stu tysiącach by się nie skończyło.To by była kara za karą.Traktują tu obywatela jak g*wniarza,któremu można w d*pę wlać.Karać...karać i karać.W końcu z czegoś rzesza darmozjadów musi żyć.Te wszystkie skarbówki , zus-y i cała reszta pasożytów.A naród na to przystaje i grzecznie beczy w stadzie.

    • 8 3

  • W obecnej sytuacji międzynarodowej lepiej zgłosić sprzedaż, bo można nawet być posądzonym

    o wspieranie prorosyjskich separatystów na Ukrainie jak jeden z naszych obywateli, gdyż na terenowym aucie, które sprzedał kilka miesięcy wcześniej, a które zostało uchwycone na filmie nadal były zamontowane polskie tablice, a on nie zgłosił sprzedaży. Okazało się, że auto po sprzedaży trafiło na Ukrainę, gdzie najpierw służyło na froncie Ukraińcom, a potem przechwycili je separatyści i pokazywano je w rosyjskich mediach, jako dowód na obecność polskich najemników w Donbasie. Co więcej, auta nadal z polskimi blachami można zobaczyć nawet w Iraku, Syrii czy Afganistanie

    • 4 0

  • komunistyczne przepisy w kraju Bolków.

    • 6 2

  • Urzad

    To jest oczywiście ze trzeba pofatygowac się do urzędu ja również zgłaszam i mam potwierdzenie z ubezpieczalni ,ponieważ poprzedni właściciel nieoplacal oc i przychodziło do mnie pisma i jestem już uchylona na takie sysuacje

    • 0 1

  • Nie ma sankcji prawnych? (1)

    Co za bzdury, bzdury wypisuje autor tego artykułu?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chłopie!!! Ty ludzi wprowadzasz w błąd i narażasz na koszty!!!-------------- art. 97 kw w zw. Z art. 78ust.2 ustawy prawo o ruchu drogowym....O to jest podstawa prawna, obowiązująca od dawna, dawien, za którą sprzedający/ kupujący będzie odpowiadał w sądzie w razie niedopełnienia obowiązku.

    • 1 0

    • Potwierdzam wystawienie mandatu karnego za przekroczony termin.

      Dostałam mandat "za niezawiadomienie właściwego starostwa o zbyciu pojazdu w terminie nieprzekraczalnym 30 dni, art 97 KW" w wysokości 50 zł. Od podpisania umowy sprzedaży minęło 55 dni. Mandat wystawiła straż miejska.

      • 0 0

  • re (1)

    Wszystko wystawiałem na Ogis, później miałem konto Allegro zintegrowane z Ogisem i już każda aukcja tak szła. Dwa znane serwisy za jednym zamachem - to był właściwy krok. Ale najważniejsze, że faktycznie udaje się tak generować sprzedaż. A sporo wystawiam na internecie i każde ułatwienie ma dla mnie kluczowe znaczenie.

    • 0 0

    • re

      Ogisa rzeczywiście potwierdzam. Ogłoszenie wystawione za darmo, klient znaleziony w ciągu dwóch tygodni. Nie spodziewałam się takiego efektu. Co najlepsze - płatna aukcja wystawiona na Allegro nie dała mi ani jednego telefonu, a z darmowych serwisów miałam ruch. Śmiesznie, prawda?

      • 0 0

  • mailowo!

    Wystarczy wysłać skan umowy na adres mailowy wydziału komunikacji. Działa!

    • 0 0

  • Skup aut pomorskie

    Dlatego wolę skorzystać ze skupu aut. Oni załatwią formalności. Na terenie województwa pomorskiego działa niezły skup: Pol-Cars Skup aut za gotówkę, ul. Tysiąclecia 70, 84-230 Rumia, tel: 608 783 907. Nie dość, że mogą podjechać po auto pod dom, to jeszcze przywiozą ze sobą gotówkę.

    • 0 0

  • Dostałem 3 mandaty za autostrady w Norwegi!! Auto zostalo zgłoszone, wystarczyło wysłać przypieczętowaną kopię umowy i po problemie! Okazało się że nowy właściciel nie przejestrował auta na siebie!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Która edycja Verva Street Racing odbyła się w Gdyni w 2019 roku?

 

Najczęściej czytane