• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak przechowywać opony?

mJ
4 grudnia 2022, godz. 12:00 
Opinie (46)
Jak i gdzie przechowywać opony po wymianie? Jak i gdzie przechowywać opony po wymianie?

Każdy właściciel auta chce, aby zakupiony komplet opon służył jak najdłużej. Na żywotność opony wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest poprawne przechowywanie, gdy ta nie jest używana. Z tego artykułu dowiecie się, jak efektywnie przechowywać opony po sezonowej wymianie.Gdzie przechowujesz opony?

Wielu kierowców nie chce zagracać swojego garażu czy piwnicy, dlatego odpłatnie przechowuje opony w magazynie u wulkanizatora. Ten artykuł skierowany jest do osób, które we własnym zakresie przechowują opony. Po jego przeczytaniu zapewne część kierowców zorientuje się, że przez wiele lat robiła to źle. Rzeczywiście, przy tak z pozoru błahej czynności można popełnić kilka błędów, które wpływają na żywotność opon.

Koszt wymiany opon wzrósł nawet o 20 proc. Koszt wymiany opon wzrósł nawet o 20 proc.

Same oponyPrzede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że niepoprawne przechowywanie opon przez kilka miesięcy (np. letnich w okresie zimowym) może prowadzić do deformacji i uszkodzeń gumy.

Dla zdemontowanych opon kluczowe jest miejsce przechowywania. Najczęściej lądują one w piwnicy bądź w garażu. Pamiętajmy jednak, że miejsce składowania opon powinno być przede wszystkim suche, pozbawione dostępu do słońca i najlepiej o stałej, niskiej temperaturze. Wilgoć panująca w piwnicach nie będzie sprzymierzeńcem. Podobnie, jak składowanie opon przy źródle ciepła (np. piecu czy grzejnikach), wszelkiego rodzaju chemii z rozpuszczalnikami na czele czy urządzeniu generującym ozon.

Opony bez felg nie powinny leżeć jedna na drugiej - taki układ grozi odkształceniami opon, szczególnie tych leżących na dole. Zaleca się, aby opony stały pionowo obok siebie. Co więcej, warto je co jakiś czas obracać, najlepiej co cztery tygodnie, aby wielomiesięczny nacisk na jedną ze stron nie spowodował odkształceń.

Samych opon nie powinno się wieszać na hakach. Po kilkumiesięcznym wiszeniu może dojść do deformacji gumy.

Wulkanizacja - Gdańsk, Gdynia, SopotCałe kołaGdy dysponujecie kompletem kół (opony plus felgi) to najlepszym rozwiązaniem jest ich powieszenie na ścianie, na hakach, lub ewentualnie ustawienie poziomo w tzw. stosach. Gdy zdecydujecie się ułożyć koła jedno na drugim - to warto położyć pod spód kawałek kartonu. Całych kół nie powinno się układać pionowo, obok siebie, bo opona pod wpływem ciężaru obręczy może się odkształcić.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku?

Przechowywanie w workachWulkanizatorzy jak najbardziej zalecają przechowywanie opon w workach z tworzywa sztucznego. Co istotne jednak, zanim spakujecie ogumienie do worków - te powinny być wysuszone, bez wilgoci. Po wpakowaniu opon do worów należy pozbyć się z ich wnętrza jak najwięcej powietrza i najlepiej hermetycznie zakleić je taśmą. Szczelne przechowywanie opon w workach ma zapobiec odparowywaniu olejów z mieszanek gumowych.

Zadbaj o czystośćWarto przy tym dodać, że zanim opony czy też całe koła trafią do przechowalni - zaleca się doprowadzić je do porządku. Wystarczy umyć je przy pomocy wody z detergentem i szczotki.

Czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Odpowiadają eksperci z Politechniki Gdańskiej Czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Odpowiadają eksperci z Politechniki Gdańskiej
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Co przedstawia logo Skody?

 

Najczęściej czytane