• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszeństwo pieszych a tramwaj

mJ
2 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (97)
Pieszy czy tramwaj - kto ma pierwszeństwo? Pieszy czy tramwaj - kto ma pierwszeństwo?

Pieszy, który przechodzi przez przejście dla pieszych lub dopiero na nie wchodzi - ma pierwszeństwo przed pojazdami. To pokłosie znowelizowanych przepisów. Czy pierwszeństwo pieszych tyczy się również tramwajów?



Czy wiedziałe(a)ś, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem?

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 czerwca 2021 r., pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdami. Wyjątek stanowią tramwaje.

Dlaczego tramwaje mają pierwszeństwo przed pieszymi? Odpowiedź jest prosta: tramwaj to nie samochód, jego droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa. Motorniczy, który zahamowałby awaryjnie, naraziłby dziesiątki pasażerów na urazy (np. uderzenie głową o stalową poręcz czy upadek na podłogę). Skutki gwałtownego i niesygnalizowanego hamowania tramwaju mogłyby być tragiczne.

Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa
Problem nieświadomości wielu pieszych zasygnalizował jeden z naszych czytelników, który w wiadomości do naszej redakcji napisał:

Ostatnio na przejściu dla pieszych na ul. MickiewiczaMapka, obok ul. Zbyszka z Bogdańca do gdańskiego centrum kontaktu, miałem następującą sytuację: kierowca auta zatrzymał się i pokazał gestem ręki, abym przeszedł. Zauważyłem za nim nadjeżdżający tramwaj, znając przepisy, spokojnie czekałem, aż tramwaj przejedzie. Kierowca strasznie się zdenerwował tym faktem i zaczął energicznie gestykulować, chcąc zachęcić mnie do przejścia. Gdy tramwaj nadjechał, kierowca żwawo wystartował, chyba wystraszony sytuacją - napisał czytelnik.
W oddzielnym artykule opiszemy aktualny taryfikator mandatów dla pieszych.

Przejście dwuetapowe a pierwszeństwo pieszych Przejście dwuetapowe a pierwszeństwo pieszych
Gwałtowne hamowanie tramwaju w celu przepuszczenia pieszego mogłoby mieć opłakane skutki. Gwałtowne hamowanie tramwaju w celu przepuszczenia pieszego mogłoby mieć opłakane skutki.
mJ

Opinie (97) 3 zablokowane

  • (1)

    W Polsce nie jest problem z ustąpieniem pieszemu, w Polsce jest problem z oznakowaniem a w szczególności oświetleniem przejścia dla pieszych. Wszędzie w Europie i UK przejścia są odpowiednio (zwłaszcza) oświetlone co jest bardzo ważne dla kierowców nie znających danego kraju, zwłaszcza po zmroku.

    • 1 2

    • W UK mozna sobie przechodzic na czerwonym swietle legalnie. Nawet ich policja czesto to robi. Oczywiscie jak nic nie jedzie. Mozna tez przechodzic gdziekolwiek niekoniecznie na wyznaczonym przejsciu ..

      • 0 0

  • Pierwszeństwo pieszych na jezdni to totalnie zły przepis. To jest mega niebezpieczne, ile razy musieliście ostro hamować bo ktoś Wam wlazł na przejście z nienacka nawet nie patrząc czy coś jedzie? Nigdy nie zrozumiem tego toku rozumowania, to pieszych przekracza jezdnię, która jest przeznaczona dla aut, a nie kierowca przekracza chodnik narysowany na jezdni

    • 0 1

  • Pierwszeństwo, a zasady logiki

    Lotnisko, prawie kompletny zakaz ruchu ciężarówek, autobusów, samochodów osobowych, rowerów i ludzi gdy samolot jest w ruchu.
    Pociąg bezwględne pierwszeństwo przed pojazdami i ludźmi.
    Tramwaje, prawie bezwględne pierszeństwo.
    Autobusy i ciężarówki, nie pisana zasada większy może więcej, więc dla własnego dobra uważamy i przepuszczamy.
    I nagle rowerzyści i piesi bez uprawnień, mają pierwszeństwo.

    • 0 2

  • Pieszy (2)

    Czemu nigdzie nie ma informacji o art. 26.1a, który mówi, że "Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu." Chyba sami motorniczy też o nim nie słyszeli. Tramwaj ma ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przesciu !!! (nie musi ustępować tylko pieszemu wchodzącemu).

    • 1 1

    • Tramwaj nie wyhamuje tak szybko jak samochód!

      Taka pogoda, jak obecnie sprawia, że powstaje efekt tzw. "czarnej szyny". Wynika on z połączenia wilgoci, kurzu, błota i śniegu. Zamiast metalicznego połysku, szyna przybiera czarnego koloru. Jest wtedy bardzo śliska i trudniej wyhamować motorniczym. Droga hamowania dla tramwaju jest dwukrotnie lub nawet trzykrotnie dłuższa od drogi hamowania pojazdu samochodowego

      • 0 0

    • brak znajomości art 26.1

      Tramwaj jest wyłączony z tego artykułu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera Volvo EX90 (1 opinia)

(1 opinia)
dni otwarte

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Nissan Leaf to samochód z napędem:

 

Najczęściej czytane