• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jesienne niespodzianki na drogach. Będzie już tylko gorzej

Michał Jelionek
30 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wystrzał opony - jak reagować?
Zalegające liście, oślepiające słońce... jesienne warunki drogowe nie należą do najłatwiejszych. Zalegające liście, oślepiające słońce... jesienne warunki drogowe nie należą do najłatwiejszych.

Nie jest tajemnicą, że jesień to obok zimy najtrudniejszy okres dla zmotoryzowanych. Przymrozki, mokre jezdnie, mgły czy szybciej zapadające ciemności - to tylko początek listy niesprzyjających warunków. Podpowiadamy jak bezpiecznie przejechać przez jesienne pułapki.



Niesprzyjające warunki drogowe: które sprawiają ci największe trudności?

Polska złota jesień bywa cudowna. To przecież idealna pora na niedzielny spacer czy fotograficzne inspiracje, ale z pewnością nie na prowadzenie auta. Warunki bywają naprawdę bardzo trudne i niebezpieczne. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przymrozki i liście na drodze

Przymrozki to chyba najbardziej zdradliwe zjawisko dla zmotoryzowanych. Występują na drogach późnymi wieczorami, w nocy i wczesnym rankiem. Wtedy gdy temperatura powietrza przy gruncie nieznacznie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. To bardzo niepozorny stan, w którym cienka skorupa lodowa nie jest do końca zamarznięta, a nawierzchnię pokrywa bardzo śliska warstwa wody. Mamy do czynienia z tzw. "czarnym lodem", czyli niebezpieczną i niewidoczną powłoką, która może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Jesień to czas gubienia przez drzewa liści, które następnie zalegają na drodze i stanowią niemałe utrudnienie dla zmotoryzowanych. Nie lekceważmy takiego zjawiska i pamiętajmy, że liście w połączeniu z padającym deszczem imitują warunki przypominające oblodzoną jezdnię, na której droga hamowania wyraźnie się wydłuża.

Moto-poradnik: złe nawyki kierowców

Jeżeli nie jesteśmy pewni stanu nawierzchni - to zaleca się w bezpiecznym miejscu, na pustej i mokrej drodze rozpędzić pojazd do wyższej prędkości, a następnie wyhamować do zera. Tym samym zbadamy, jak śliska jest nawierzchnia i jak w takich warunkach zachowuje się nasze auto.

- Pamiętajmy, czarna jezdnia wcale nie oznacza, że jezdnia nie jest śliska. Poranne przymrozki i wspomniany "czarny lód" są dla większości kierowców wielkim zaskoczeniem. Na takiej nawierzchni możemy zwiększyć bezpieczeństwo przez zmniejszenie prędkości, a jeśli już wpadniemy w poślizg - pozostaje nam hamowanie awaryjne i omijanie niebezpieczeństwa. Nowoczesne układy ABS i ESP pomogą nam utrzymać kontrolę nad pojazdem, ale nie wybronią nas z każdej sytuacji - tłumaczy Radek Ciepliński ze szkoły bezpiecznej jazdy EnjoyDriving.
Mgły

To bardzo popularne i często występujące zjawisko podczas jesiennej aury. Przy mocno ograniczonej widoczności pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniej odległości do poprzedzającego auta i umiejętnie dostosowujmy prędkość do trudnych warunków drogowych. Nie korzystajmy ze świateł drogowych, bo te mogą jedynie pogorszyć naszą widoczność.

- Przy jeździe w ograniczonej widoczności, we mgle, zmniejszamy prędkość, tak byśmy mogli zatrzymać się bezpiecznie przed przeszkodą, którą będziemy w stanie zobaczyć. W takich warunkach korzystajmy ze świateł przeciwmgielnych, które pozwolą nas dostrzec z większej odległości. Ale jednocześnie pamiętajmy, by je od razu wyłączać, kiedy widoczność zwiększy się powyżej 50 metrów, a także, gdy bezpośrednio za nami jedzie samochód, który nas widzi, ponieważ możemy go oślepiać - dodaje.
Mocno ograniczona widoczność spowodowana mgłą - pamiętajmy o zdjęciu nogi z gazu i zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego auta. Mocno ograniczona widoczność spowodowana mgłą - pamiętajmy o zdjęciu nogi z gazu i zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego auta.
Oślepiające słońce

Kochamy słońce, ale często daje nam się ono mocno we znaki. Szczególnie dokuczliwe jest nad ranem i po południu. Dokładnie wtedy, kiedy znajduje się bardzo nisko nad horyzontem. Wówczas promienie, które odbijają się od "szklanej" nawierzchni uderzają prosto w nasze oczy. Niekiedy słońce jest na tyle uporczywe, że na próżno szukać pomocy w daszkach przeciwsłonecznych.

Moto-poradnik: hamowanie

- Słońce, odblaski w wilgotnej jezdni, olśnienia zmniejszają znacznie pole widzenia. W takich sytuacjach w szkole bezpiecznej jazdy EnjoyDriving zalecamy stosowanie dobrych okularów ze szkłami polaryzacyjnymi. Ponadto, prawidłowa pozycja za kierownicą pomoże skutecznie wykorzystać samochodową osłonę przeciwsłoneczną - podpowiada Radek Ciepliński.
Krótsze dni

Jesień to ten czas, w którym dni są zdecydowanie krótsze. Widno robi się około godz. 7, natomiast o godz. 16 widoczność jest już mocno ograniczona. Ciemności zastajemy, gdy większość z nas wychodzi z pracy i wraca samochodem do domu. Pamiętajmy, że w tym czasie ruch jest wzmożony. Pomimo dużego zmęczenia kilkugodzinną pracą - wytężmy naszą koncentrację i z większą ostrożnością zwracajmy uwagę na innych uczestników ruchu, a przede wszystkim na pieszych (ciemne ubrania, parasole, kaptury - to elementy, które nie działają na korzyść pieszych).

- Jesień i zima to okresy, w których więcej czasu jeździmy po zmroku. W tych przypadkach powinniśmy stosować zasady podobne do tych podczas jazdy nocą. Przy każdym zatrzymaniu warto sprawdzić również, czy światła pojazdu nie są zabrudzone. Jeżeli są - koniecznie je wyczyśćmy - dodaje.
Ubiór

Pamiętajmy przede wszystkim, żebyśmy za "kółkiem" czuli się swobodnie. Ubiór na popularną "cebulkę" nie jest wskazany.

- Grube, ciepłe ubrania, a przede wszystkim kurtki i płaszcze krępują ruchy kierowcy. W sytuacji awaryjnej będzie nam trudniej wykonać zdecydowany skręt kierownicą. Kolejnym aspektem ubioru są warstwy, które tworzą się pomiędzy ciałem a pasem bezpieczeństwa. Żeby pas prawidłowo pracował, powinien przylegać możliwie blisko ciała, dlatego zdejmijmy lub rozepnijmy kurtkę i poprowadźmy go pod nią - zakończył ekspert.

Miejsca

Opinie (46) 2 zablokowane

  • Samobójcy!

    Tzw. Straż Miejska i Policja Państwowa powinni ścigać - prześladować - surowo karać rowerzystów, którzy jeżdżą bez świateł, nawet o zmroku, bez kamizelek, bez kasków !...
    Motocykliści i samochodziarze muszą mieć (!) nawet w słoneczny dzień włączone światła, te.... święte krowy polskich ulic i dróg nie !!!
    Skandal !
    Jak można sprzedawać rowery bez świateł, odblasków ?
    Że sobie dokupią ?
    Taaaa.... jak zestawy głośnomówiące do " wypasionych " aut...

    • 4 1

  • Największe zagrożenie na drogach

    stanowią rowerzyści. Dla wszystkich, Siebie też.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Popularny wysokoprężny silnik 1.9 TDI montowany był w samochodach marki:

 

Najczęściej czytane